Andri-Peedo talu lugu

Andri-Peedo talu perekond

Linda ja Kermo tutvusid kergejõustikutrennis

Andri-Peedo talu peremehe Kermo lapsepõlvekodu on Pärnumaal Tihemetsas, kui pere kolis Pärnusse, asus ta õppima keskkooli ja tegelema kergejõustikuga, kus saavutas Eesti tasemel kõrgeid tulemusi. Kermo on õppinud Mainori kõrgkoolis logistikat ja läbinud ajateenistuse logistikapataljonis. Ta on aktiivne Kaitseliidu liige, Misso lasteaia hoolekogu liige, Võrumaa Talupidajate Liidu juhatuse esimees ning on olnud Misso Vallavolikogu liige aastatel 2013- 2017. Talus opereerib Kermo kogu laudapoolset tehnikat – traktoreid, lüpsiseadmeid, heinakuivatit ja –kraanat.

Perenaine Linda on aga olnud üdini linnalaps, sündinud Tartus, põhikooli ja keskkooli lõpetas Pärnus. Tal on diplomid Tartu Ülikooli majandusteaduskonnast ja  Maaülikooli Põllumajandusettevõtte majandamise erialalt. Linda on samuti tegelenud kõrgel tasemel kergejõustikuga. Kergejõustiku trennis nende tutvus alguse saigi. Linda ülesandeks on korras hoida kogu paberimajandus, hoida silm peal finantsidel ning kogu piimatoodete- ja juustuvalmistamise amet on tema õlgadel. Veel jõuab ta Rõuge spordihallis võrkpalli mängimas käia.

Noored talunikud Kert ja Timo

Kaks noort talunikku Kert ja Timo käivad Misso lasteaias. Vabal ajal käivad lapsed kitsi paitamas ning heina sees mürgeldamas.

Linda vanemad Ain ja Rutt on suureks abiks nõu ja jõuga. Nad on head mentorid ettevõtlusvallas ning on abiks nii laudatöödel kui kodustes toimetustes. Kui noorematel on tööpäevad pikaks venivad, siis on lapsed hoitud ning soe söök laual ootel.

Viimasel ajal on abiks tulnud müüki ja turundust korraldama Linda noorem õde Minni. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis ettevõtluse ja projektijuhtimise eriala ning omandab Tartu Ülikoolis magistrikraadi ettevõtluse ja tehnoloogija juhtimise erialal. Tema sõelub Pärnu ja Võrumaa vahet. Varem käis ta nädalavahetustel Võrumaal ja argipäevad veetis Pärnus, nüüd aga kipub liikumine vastupidiseks minema.

Talus on tööl kaks noort neidu – Julia ja Reelika. Mõlemad on väga nutikad ja tragid tüdrukud, kes saavad hakkama kõikide töödega alates pakendusmasina seadistamisest lõpetades heinakraana juhtimisega.

Andri-Peedo talu ajalugu

Pärnus elanud Ainil ja Rutil tekkis 1990. aastatel suur soov osta endale mõnus suvekodu, kuhu oma nelja lapsega linnamüra eest peitu pageda. Olulisteks kriteeriumiteks oli ilus maastik, metsa ja veekogu lähedus. Otsinguid alustati Pärnu ümbrusest, aga välja jõuti 235 km kaugusele Eesti kagunurka Misso alevi külje alla, Haanja kuplite ning järvede juurde. 2000. aastate keskel, kui lapsed juba suured olid, otsustasid Ain ja Rutt oma suvekodu muuta päriskoduks. Ka side Võrumaaga oli olemas, nimelt pereema vanemad on pärit siitkandist ja Rutil võru keelgi suus.

Linda ja tema noorem õde vana lauta ehitamas.

Ka peretütar Linda ja tema kaasa Kermo jõudsid 2009. aastal selgusele, et nad tahavad oma tulevikku siduda siinse looduskauni paigaga ning sõbraliku kogukonnaga. Nii otsustatigi kolida maale, Andri-Peedo tallu. Peeti pikalt aru, et millega siin ääremaal tegelema hakata ja Ainil, pea täis julgeid mõtteid, tekkis idee kitsi kasvatama hakata.

Esialgu võeti mõned eestimaised kitsed, et näha, kas noored hakkama saavad ning kui palju seda tahtmist neil ikkagi tegelikult jagub. Ja seda tahtmist ja töökust ikka jagus rohkem kui mitme kapa jagu. Juba järgmisel aastal toodi Saksamaalt korralikud tõukitsed ning pere alustas esimese lauda ehitust 50 tõukitsele. Loomade suured silmad ja naeratav suu võlusid Linda ja Kermo südamed. Aasta pärast sai laut valmis ning sinna toodi veel 30 tüüringi tõugu kitse juurde, jällegi Saksamaalt. Laudale lisaks valmis küün, lüpsiruum ja piima pakendamiseks sobilik ruum. Alustati kitsetoorpiima müügiga. Koostöös Nopri taluga hakkas Andri-Peedo talu piim jõudma üle Eesti poodidesse.

2016. aasta noortalunikud Linda Pajo ja Kermo Rannamäe presidendi vastuvõtul.

Mõned aastad õppisid ja kogusid Linda ja Kermo teadmisi ülikoolist, raamatutest, internetist, välisreisidelt, kui ka töö käigus omas laudas. Tavaliselt on kogemused ikka põlvest põlve päritud, nüüd aga tuli tühja koha pealt alustada. Samuti sai selgeks, et liiga  väike talupidamine ei toida ära ja peaks laiendama oma tegevust. Tehti äriplaan, suheldi pankade ja PRIAga, tänu nende asutuste usaldusele said noored  alustada  2013. aasta lõpus suurema farmi projekteerimist. Seekord juba 500 kitsele. Kaks aastat kestis planeerimine ja paberimajandus ja siis saigi kopp maasse löödud ning 2017. aasta juunis avati Eesti ja ilmselt ka Põhja-Euroopa moodsaim kitsefarm.​

Andri-Peedo talu eesmärk on toota kvaliteetset kitsepiima ja sellest valmistatud tooteid. Meile on väga tähtis loomade heaolu, seetõttu on nende eest hoolitsemine  on meie prioriteet. Talus on Eestis veel haruldane heinakuivati, kust saame parima kvaliteediga sööta. Silo meie kitsed ei saa. Kitsedel on rohkelt ruumi liikumiseks ning alati võimalus väljas käia. Oleme praegu üleminekuetapis mahetootmisele.

Sellisel viisil majandades on meie talu kitsepiimal eriti hea maitse. Rõhume talutoodangu puhtusele, et tervislik kitsepiim ikka oma parimal viisil soovijate toidulauale jõuaks.

 

Facebook

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]