Andri-Peedo talu

Pärnus elanud Ainil ja Rutil tekkis 1990. aastatel suur soov osta endale mõnus suvekodu, kuhu oma nelja lapsega linnamüra eest peitu pageda.

Olulisteks kriteeriumiteks oli ilus maastik, metsa ja veekogu lähedus. Otsinguid alustati Pärnu ümbrusest, aga välja jõuti 235 km kaugusele Eesti kagunurka – Misso alevi külje alla, Haanja kuplite ning järvede juurde. 2000. aastate keskel, kui lapsed juba suured olid, otsustasid Ain ja Rutt oma suvekodu muuta päriskoduks. Ka side Võrumaaga oli olemas, nimelt on pereema vanemad siitkandist pärit ja Rutil võru keelgi suus.

Ka peretütar Linda ja tema kaasa Kermo jõudsid 2009. aastal selgusele, et nad tahavad oma tuleviku siduda siinse looduskauni paigaga ning sõbraliku kogukonnaga. Nii otsustatigi kolida Andri-Peedo tallu. Peeti pikalt aru, millega siin ääremaal tegelema hakata ja Ainil, pea täis julgeid mõtteid, tekkis idee hakata kitsi kasvatama.

Esialgu võeti mõned eestimaised kitsed, et näha, kas noored hakkama saavad ning palju seda tahtmist neil ikkagi tegelikult jagub. Ja seda tahtmist ja töökust ikka jagus rohkem kui mitme kapa jagu. 

Juba järgmisel aastal toodi Saksamaalt korralikud tõukitsed ning pere alustas esimese lauda ehitust 50 tõukitsele. Loomade suured silmad ja naeratav suu võlusid Linda ja Kermo südamed. Aasta pärast sai laut valmis ning sinna toodi veel 30 tüüringi tõugu kitse juurde. Laudale lisaks valmis küün, lüpsiruum ja piima pakendamiseks sobilik ruum. Alustati toorpiima müügiga. Koostöös Nopri taluga hakkas Andri-Peedo kitsepiim jõudma üle Eesti poodidesse.

Mõned aastad õppisid ja kogusid Linda ja Kermo teadmisi nii ülikoolist, raamatutest, internetist, välisreisidelt kui ka töö käigus omast laudast.  Selgeks sai, et liiga väike talupidamine ei toida ära ja tegevust tuleks laiendada. Tehti äriplaan, suheldi pankade ja PRIAga ning tänu nende usaldusele said noored  alustada 2013. aasta lõpus suure farmi projekteerimist – seekord juba 500 kitsele. Kaks aastat kestnud planeerimise ja paberimajanduse järel saigi kopp maasse löödud ning 2017. aasta juunis avati Eesti ja ilmselt ka Põhja-Euroopa moodsaim kitsefarm.

Andri-Peedo talu eesmärk on toota kvaliteetset kitsepiima ja sellest valmistatud tooteid. Meile on väga tähtis loomade heaolu, seetõttu on nende eest hoolitsemine  on meie prioriteet. Talus on Eestis veel haruldane heinakuivati, kust saame parima kvaliteediga sööta. Silo meie kitsed ei saa. Kitsedel on rohkelt ruumi liikumiseks ning alati võimalus väljas käia. Oleme praegu üleminekuetapis mahetootmisele.

Sellisel viisil majandades on meie talu kitsepiimal eriti hea maitse. Rõhume talutoodangu puhtusele, et maitsev kitsepiim oma parimal viisil soovijate toidulauale jõuaks.

Linda ja Kermo on valitud 2016. aasta noortalunikeks.

Andri-Peedo talu peremehe Kermo lapsepõlvekodu on Pärnumaal Tihemetsas. Kui pere kolis Pärnusse, asus ta seal õppima keskkooli ja tegelema kergejõustikuga, kus saavutas Eesti tasemel kõrgeid tulemusi. Kermo on õppinud Mainori kõrgkoolis logistikat ja läbinud ajateenistuse logistikapataljonis. Ta on aktiivne Kaitseliidu liige, Misso lasteaia hoolekogu liige, Võrumaa Talupidajate Liidu juhatuse esimees ning on olnud Misso Vallavolikogu liige aastatel 2013- 2017. Talus opereerib Kermo kogu laudapoolset tehnikat – traktoreid, lüpsiseadmeid, heinakuivatit ja –kraanat.

Perenaine Linda on aga olnud üdini linnalaps – sündinud Tartus, kuid põhikooli ja keskkooli lõpetas Pärnus. Tal on diplomid Tartu Ülikooli majandusteaduskonnast ja  Eesti Maaülikoolist põllumajandusettevõtte majandamise erialalt. 

Linda on samuti tegelenud kõrgel tasemel kergejõustikuga ning kergejõustikutrennis kahe noore tutvus alguse saigi.

Linda ülesandeks on korras hoida kogu paberimajandus ja finantsiline pool. Selle kõige kõrvalt jõuab ta veel Rõuge spordihallis võrkpalli mängimas käia. 

Algselt oli kogu piimatoodete- ja juustuvalmistamise amet samuti tema õlgadel, kuid tänaseks valmivad erinevad tooted juba osava juustumeistri pilgu all.

2016. aasta noortalunikud Linda ja Kermo presidendi vastuvõtul.

Kaks noortalunikku Kert ja Timo käivad Misso lasteaias. Vabal ajal paitavad nad kitsi ning mürgeldavad heina sees.

Linda vanemad Ain ja Rutt on suureks abiks nõu ja jõuga. Nad on head mentorid ettevõtlusvallas ning abiks nii laudatöödel kui kodustes toimetustes. Kui noorematel on tööpäevad pikaks venivad, siis on lapsed hoitud ning soe söök laual ootel.