Õnnelikud kitsed on hea toodangu alustala

Hea juustu valmistamine sõltub 40% piima kvaliteedist, 30% juustumeistri oskustest ja 30% laagerdumisest. Ka kõige kogenum juustumeister ei tee kehvast piimast head juustu, mis tõttu tuleb sellele erilist tähelepanu pöörata. Ja hea piima alus pannakse juba laudas.

Väga oluline on Andri-Peedo talus loomade heaolu, nende elutingimused ja sööt. Stressis ja halvas toitumuses loom ei anna aga head toodangut. Meie laut on avar, valgusküllane ja õhutatud. Kitsedel on pea aastaringi võimalus väljas käia, vaid päris külmade ilmadega on uksed suletud. Laut on ehitatud soojustatud paneelidest, sooja annab sügavallapanu, mis toimib põrandaküttena. See tagab, et laudas on aastaringi plusskraadid. Mõnus nii loomadele, kui meie inimestele. Allapanu hoiame puhta ja kuivana lisades regulaarselt värsket põhku. Jällegi pole eesmärgiks vaid ilu ja esteetilisus vaid hügieen ja loomade tervis. Haige kitse piim ei sobi toodete valmistamiseks ja sellepärast on vaja nende tervise ja heaolu eest erilist hoolt kanda ning haiguste ennetamine on meie jaoks prioriteet.

Lisaks tuleb tunda kitsede iseloomu ja eripära. Meie tüüringi tõugu kitsed on oma põnevate iseloomudega targad loomad, kuid nende intelligents avaldub tihti ka meie mõistes pahanduste tegemise näol. Nad on super ronijad pugejad ja hüppajad, omavahel võimutsejad, kuid samas armsad, uudishimulikud ja sõbralikud inimestega. Ka silitamisest ei ütle nad ära. Selle pärast kasvatatakse neid tihti lihtsalt lemmikloomana. Nende käitumise omapäraga oleme pidanud nende pidamisel arvestama, aedikud peavad olema „kitse kindlad“. Tihti on kitsedel oma vaheline võimuvõitlus. Paraku ei ole võimalik neid ümber kasvatada, kuid meie laudas on palju ruumi ning nõrgemad leiavad koha, kus neid ei tülitata. Samuti on söötmine korraldatud, nii et kõigil oleks võimalik alati süüa ja juua. Lisasööta saavad kitsed lüpsiplatsil individuaalsete portsudena, et igaüks oma vitamiinid ja muu vajaliku kätte saaksid.

Mõnevõrra oleme pidanud ka kompromisse tegema, kuigi kitsedel on olemas välialad siis päris karjamaal nad käia ei saa. Siin on mitmeid põhjuseid. Kitsed ei armasta süüa vihmasel karjamaal vaid eelistavad kodulauta sellisel päeval jääda. Siis aga juhtub nii, et ühel päeval söövad nad rohelist rohtu väljas ja teisel kuiva heina laudas. Erinev sööt tähendab ka erinevate omadustega piima. Nii, ei ole võimalik tagada toodete ühtlast kvaliteeti ja tihti võib juhtuda, et juust ei tule üldse välja ning tuleb kompostihunnikusse viia. Teine oluline põhjus, on ka puukentsefaliidi levik. Kuna meie kitsed võsas ja pika heina sees ei käi, on see riski miinimumini viidud. Meie saame rahuliku südamega müüa nii toorpiima, kui ka sellest valmistatud tooteid.

Kitsed saavad aastaringi kuiva heina  ja selle kvaliteet on eriti oluline. Väärtuslikku heina toodame oma heinakuivatis, kus heinas säilib võimalikult palju toitained ja lisasööda vajadus on minimaalne. See tagab hea tootlikkuse, kitsedele hea tervise ja pika eluea. Lisaks pakime oma eriti väärtuslikku heina ka pakkidesse ning seda saab osta Dr. Sterni nime all üle Eesti  suurematest poodidest oma lemmikloomadele.

Kuna kogutootmine toimub algusest lõpuni meie oma talus ja jälgimise all, saame olla kindlad iga etapi kvaliteedis. Oleme hästi läbi mõelnud kõik tootmise etapid, et saada suurepärast piima ning teha Andri-Peedo talu kitsede elu võimalikult mõnusaks. Meie jaoks ei ole oluline, saavutada maksimaalseid piima koguseid vaid piima head maitse omadused ning kitsede pikk eluiga. Sellepärast ongi meie tooted erilised.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga